Två nya tjänster

Skapat: av Göran Olsson

Vi söker två nya tjänster till vårt sociala center – Stämjärnet

I april 2021 samlokaliserade vi fyra av församlingens verksamhetsgrenar med social/diakonal prägel. Ett strategiskt och viktigt beslut för att möjliggöra vidareutveckling av verksamheten, komma närmare varandra och tillsammans möta så många människor som möjligt, med så god kvalité som möjligt, genom det vi kallar Stämjärnet.
En mötesplats vi är stolta över och som i dagsläget inrymmer vår Second Handbutik, LP-verksamhet, Café2 och vårt ekumeniska matprojekt DeLa. Stämjärnet är en viktig del av vad det, för oss, innebär att vara kyrka mitt i samhället. En plats där vi dagligen möter människor i olika livssituationer. Tillsammans med en stor grupp volontärer, klienter och anställd personal vill vi förmedla och gestalta hela evangeliet till varje människa som kommer i vår väg.

Läs mer om tjänsten som Föreståndare för vårt sociala center

Läs mer om tjänsten som Butiksledare

Tjänsten som Socialpedagog är tillsatt

Lämna ett svar

 

SE

våra gudstjänster i efterhand

PRENUMERERA

på vårt församlingsutskick

GE EN GÅVA

till verksamheten

SECOND HAND

Pingstkyrkans Second Hand

LP-VERKSAMHETEN

vår sociala verksamhet

LÄS ANKARET

vår församlingtidning