Gudstjänst 2013-09-29

Skapat: av Göran Olsson

Gudstjänst den 29 september 2013

Göran Olsson

Göran Olsson

Predikan Göran Olsson
Tema:¬†¬†‚ÄùVad ska kyrkan göra? ‚Äì Om kyrkans uppgift i världen‚Äù

 

 

 

¬†Det tycks som om Gud finner nöje i att använda sig av träd, blommor, floder, bilar, vänner, fiender, kyrkor, målningar för att förkunna sin närvaro eller nå sina syften… Det ligger något primitivt i föreställningen att Gud ingriper direkt i spelet ‚Äì en deus ex machina kliver in, avbryter skådespelarna och gör om scenen. Betydligt mer lockande är det med en Gud som ger vinkar och lirkar och lurar i det fördolda genom och kring skådespelarna, till och med utan deras vetskap. Det är den ödmjuke Guden som väljer göra så.
Robert Barron.

 

SE

våra gudstjänster i efterhand

PRENUMERERA

på vårt församlingsutskick

GE EN GÅVA

till verksamheten

SECOND HAND

Pingstkyrkans Second Hand

LP-VERKSAMHETEN

vår sociala verksamhet

LÄS ANKARET

vår församlingtidning