Gudstjänst 2013-09-29

Skapat: av Göran Olsson

Gudstjänst den 29 september 2013

Göran Olsson

Göran Olsson

Predikan Göran Olsson
Tema:¬†¬†‚ÄùVad ska kyrkan göra? ‚Äì Om kyrkans uppgift i världen‚Äù

 

 

 

¬†Det tycks som om Gud finner nöje i att använda sig av träd, blommor, floder, bilar, vänner, fiender, kyrkor, målningar för att förkunna sin närvaro eller nå sina syften… Det ligger något primitivt i föreställningen att Gud ingriper direkt i spelet ‚Äì en deus ex machina kliver in, avbryter skådespelarna och gör om scenen. Betydligt mer lockande är det med en Gud som ger vinkar och lirkar och lurar i det fördolda genom och kring skådespelarna, till och med utan deras vetskap. Det är den ödmjuke Guden som väljer göra så.
Robert Barron.

Lämna ett svar

 

LÄS BLOGGEN

från våra pastorer

LYSSNA

på våra gudstjänster

BLI MED

Engagera dig i församlingen

PROGRAM

för veckan och tid

LÄS ANKARET

vår församlingtidning

GE EN GÅVA

till verksamheten

SECOND HAND

Pingstkyrkans second hand

LP-STIFTELSEN

vår sociala verksamhet

HEMGRUPP

Närmare i en mindre grupp