Hemlöshet – den provocerande fattigdomen 2.0

Skapat: av Göran Olsson

Hemlöshet – den provocerande fattigdomen 2.0

Inbjudan till filmpremiär med efterföljande panelsamtal 
19 febr kl 18:30 i Pingstkyrkan Karlskrona,  Västra Köpmansgatan 5

Vi ser dom inte. Vi tror inte att dom finns. 
Vem? De hemlösa. 

Och finns de, så tror vi att de har sig själva att skylla. De är väl alkoholister eller narkomaner. Inte finns det väl hemlösa, skötsamma familjer utan missbruksproblem? Jo, det finns det faktiskt. Det finns ”vanliga” familjer med barn i skolåldern utan missbruksproblem som är hemlösa. Varför de är hemlösa? De har bara haft otur i livet som till exempel har de blivit sjukskrivna en längre tid, utförsäkrade eller arbetslösa. Frågan är vad vi kan göra åt det? Det ska vi försöka belysa. 

I panelen medverkar: 

Ulf Sundkvist, pastor och föreståndare vid Pingstkyrkan i Umeå 
Magnus Manhammar, riksdagsledamot Socialdemokraterna 
Christopher Larsson, gruppledare SD Karlskrona 
Hans Dahlqvist, doktor historia Växjö universitet 
Moderator: Maria Gisselquist, journalist 

Om filmen

I Farväl till Folkhemmet får vi följa ”Schenan” när han packar ihop sitt hem för att bli hemlös. Schenan är en av flera svenskar utan drog- eller sociala problem som har tvingats bli hemlös. Orsaken till ”Schenans” hemlöshet är som i så många andra fall orsakad av långvarig sjukdom och utförsäkring från Försäkringskassan. I filmen får vi också möta samhällsdebattören Björn Fries och forskaren Hans Dahlquist sätter in hemlöshet i ett samhällsperspektiv. 
Dokumentärfilmen är gjord av Martin Rosengren

 

 

SE

våra gudstjänster i efterhand

PRENUMERERA

på vårt församlingsutskick

GE EN GÅVA

till verksamheten

SECOND HAND

Pingstkyrkans Second Hand

LP-VERKSAMHETEN

vår sociala verksamhet

LÄS ANKARET

vår församlingtidning