Nåden kommer som en gyllene soluppgång

Skapat: av Göran Olsson

Jag älskar soluppgångar, de är klart vackrare än solnedgångar. Att se dagen gry, ljuset återvända, mörkret vika undan och livet återuppstå efter nattens vila, är lika fantastiskt varje gång. 

Var det en gyllene soluppgång som rövaren på korset fick uppleva?
Han var skyldig till ett brott som ledde till dödsstraff, exakt vad vet vi inte. Men vi vet att rövaren själv konstaterade att han gjort något som förtjänade dödsstraff. Troligen sov han dåligt natten innan, vaknade med vetskapen om vad som väntade. Idag skulle hans liv ta slut. Hans inre mörker skymde gryningsljuset. Han hörde soldaternas fasta steg, fängelsedörren gnisslade när den öppnades, hårda händer som föste honom framåt, glåporden haglade från soldaterna och från människorna längs vägen mot avrättningsplatsen. Han skriker ut sin smärta när spikarnas hamras igenom hans händer och fötter. Sedan den obeskrivliga smärtan när korset restes upp, varje cell i hans kropp vrålar av smärta. Hängande på korset ser han döden kommer allt närmare. Han vet att slutet är nära, det oundvikliga eviga svarta mörkret. 

Då hör han något han aldrig hört förut. Mannen som hänger på kortet bredvid ber: ”Fader, förlåt dem, de vet inte vad de gör.”. Det är Jesus som ber för soldaterna som precis spikat fast honom på korset.
Plötsligt ser rövaren en strimma ljus i sitt eget mörker. Han vänder sig till Jesus och säger: ”Jesus, tänk på mig när du kommer med ditt rike.” Jesus svarade: ”Sannerligen, redan i dag skall du vara med mig i paradiset.”. Mörkret skingras och nåden kommer som en gyllene soluppgång in i rövarens liv. De romerska soldaterna såg på rövarens tidigare misstag, han förtjänade döden, även rövaren ansåg att han förtjänade döden. Men Jesus såg framåt, rövaren mötte den oförtjänta nåden från Jesus.

Hur ser du själv på dina misstag? Skam, skuld, ångest, förtvivlan, sorg? Vad hör du andra säga om dina misstag? Svikare, lögnare, missbrukare, tjuv, förtalare, idiot, försummare, syndare… Orden du hör spikar fast dig på ditt eget kors. Du tänker att du förtjänar att straffas. 

På korset bredvid ditt, hänger Jesus. Han är villig att ta ditt straff på sig om du gör som rövaren gjorde. Vänder dig till Jesus. Jesus fokuserar inte på ditt förflutna, Jesus erbjuder en nådens dörr in i framtiden. Om du vänder dig till Jesus, kommer han säga: redan i dag skall du vara med mig i paradiset. Idag!! Nåden är omedelbar. Författaren Max Lucado säger: ”Beviset på andlig mognad är inte att man är ”ren”, utan att man är medveten om sin orenhet. Själva insikten öppnar nådens dörr.”

Om du upplever att ditt förflutna förmörkar din framtid. Att ditt liv, dina handlingar, dina upplevelser, gör att ditt inre mörker skymmer gryningsljuset. Vänd dig då till Jesus. Mörkret skingras och nåden kommer som en gyllene soluppgång in i ditt liv. Det är nåd, det är evangelium, det är det glada budskapet! 

Ordet nåd innehåller kärnan i evangeliet – precis som en droppe vatten kan rymma en bild av solen.
Philip Yancey

/Göran Olsson, Pastor & tf föreståndare

Bibeltexten är hämtad från Lukas 23:32-42

 

SE

våra gudstjänster i efterhand

PRENUMERERA

på vårt församlingsutskick

GE EN GÅVA

till verksamheten

SECOND HAND

Pingstkyrkans Second Hand

LP-VERKSAMHETEN

vår sociala verksamhet

LÄS ANKARET

vår församlingtidning